Anetavle for Fredi Paludan Bentsen
 
 
Proband
1Fredi Paludan Bentsen * 3 nov 1938 Rigshospitalet; Københavns Kommune
 
2. generation / Forældre
2Verner Carl Paludan BentsenHandskemager* 5 okt 1919 Simeons; Københavns Kommune
† 5 okt 1992 KAS Herlev; Københavns Amt
3Lizzie Alma Wandel HenrichsenHandskesyerske* 13 maj 1920 København
† 4 mar 1999 KAS Herlev; Københavns Amt
 
3. generation / Bedsteforældre
4Poul Karl Emil Bentsen * 3 jan 1899 Sankt Stefans; Københavns Kommune
5Ella Theodora Johanne Paludan * 7 jun 1897 Helligkors; Københavns Kommune
† 16 nov 1990 New York; USA
6Arnold Peter Wandel Henrichsen * 8 feb 1885 Sankt Johannes; Københavns Kommune
† 1944 København
7Oda Magda Hansine Marie Hansen * 14 okt 1887 Sankt Mattæus; Københavns Kommune
† 8 jun 1966 Kommunehospitalet; Nedlagt Kommune
 
4. generation / Oldeforældre
8Carl Emil BendtsenMalersvend; Brandmand* 3 feb 1863 Helsinge; Holbo; Frederiksborg
† 23 jun 1919 Sankt Stefans; Københavns Kommune
9Mette Marie Petersen * 8 dec 1863 Fødselsstiftelsen; Københavns Kommune
10Ludvig Villiam PaludanHvidgarver* 27 maj 1871 Vor Frue; Københavns Kommune
† 18 feb 1960 Sankt Stefans; Københavns Kommune
11Theodore Elfrida Nielsen * 3 jan 1869 Fødselsstiftelsen; Københavns Kommune
† 28 aug 1959 København
12Julius Henrik Alfred HenrichsenViktualiehandler* 19 mar 1852 Trinitatis; Københavns Kommune
† 6 dec 1910 Garnisons; Kbh Holmens; Københavns Kommune
13Alma Johanne Marie Wandel * 10 feb 1853 Trinitatis; Københavns Kommune
† 30 aug 1904 København
14Carl Anthon HansenUrtekræmmer* 19 okt 1863 Trinitatis; Københavns Kommune
† 7 dec 1946 Kingos; Københavns Kommune
15Anna Emilie Olsen * 26 dec 1866 Vor Frue; Københavns Kommune
† 26 mar 1942 Bispebjerg Hospital
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Peder Christian BendtsenHjulmand; Karetmager* 17 jun 1828 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg; Fred
† 1 sep 1900 Almindelig Hospital; Københavns Kommune
17Ane Lovise Scharöe * 5 aug 1835 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg; Frede
† 15 mar 1923 Kapernaums; Sokkelund; København
18Lars PedersenArbejdsmand; Hørhegler; Bødker; Træhandler* 21 maj 1839 Elmelunde; Mønbo; Præstø
19Bolette Arnoldine Christensen * 12 feb 1837 Roskilde; Sømme; Roskilde
20William Thorvald PaludanArbejdsmand* 1 apr 1846 Fødselsstiftelsen; Københavns Kommune
† 16 feb 1906 Balders Hospital; Københavns Kommune
21Edle Frederikke Hansen * 23 maj 1848 Garnisons; Kbh Holmens; Københavns Kommune
† 21 apr 1917 Kingos; Københavns Kommune
23Ane Kirstine Nielsen * 16 jan 1838 Bøstrup; Langelands Nørre; Svendborg
† 4 maj 1880 Sankt Pauls; Københavns Kommune
24Anders Peter HenrichsenSnedker; Viktualiehandler* 1 jan 1824 Skydebjerg; Baag; Odense
† 14 nov 1885 Helligånds; Københavns Kommune
25Karen Marie Pedersen * 9 aug 1821 Årby; Ars; Holbæk
† 21 feb 1900 Holmens; Sokkelund; København
26Henning Hensemann WandelSnedkermester* 27 okt 1821 Trinitatis; Københavns Kommune
† 29 sep 1874 Sankt Pauls; Københavns Kommune
27Kirstine Birgitte Jacobsen * 22 feb 1821 Holmens; Sokkelund; København
† 18 maj 1891 Sankt Johannes; Sokkelund; København
28Jørgen Robertus HansenDetailhandler; Skomager* 14 sep 1830 Århus; Hasle; Århus
† 6 maj 1914 Holmens; Sokkelund; København
29Christiane Pedersen * 30 sep 1832 Fredericia Trinitatis; Elbo; Vejle Amt
† 27 sep 1902 Sankt Jakobs; Københavns Kommune
30Willum OlsenTømrermester* 7 dec 1841 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 29 jan 1920 København
31Charlotte Emilie Freiesleben * 26 nov 1845 Vor Frue; Københavns Kommune
† 25 maj 1921 København
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Henrik Christian BendtsenBødkermester* 1800 København
† 4 sep 1843 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
33Karen Nielsdatter * 5 dec 1799 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg; Frede
† 15 dec 1849 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
34Johan Andreas ScharöeSlagtermester* 7 apr 1805 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg; Frede
† 12 jan 1841 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
35Ellen Margrethe Olsen * 16 dec 1814 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 6 jan 1853 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
36Peder NielsenHusmand; daglejer* 22 jan 1809 Damsholte; Mønbo; Præstø
† 22 apr 1881 Keldby; Mønbo; Præstø
37Kirstine Larsdatter * 24 jan 1813 Keldby; Mønbo; Præstø
† 19 jun 1891 Keldby; Mønbo; Præstø
38Anders ChristensenSkræddersvend; Arbejdsmand* 10 nov 1810 Køge; Ramsø; Roskilde
39Helene Elisabeth Lorentzdatter * 10 apr 1813 Roskilde Vor Frue; Sømme; Roskilde
† 9 aug 1857 Roskilde; Sømme; Roskilde
40Peter Jørgensen PaludanSkomagermester* 30 mar 1815 Holmens; Sokkelund; København
† 5 mar 1856 Gladsaxe; Sokkelund; København
41Kirstine Marie Ketzler * 8 mar 1809 Fødselsstiftelsen; Københavns Kommune
† 9 nov 1877 Almindelig Hospital; Københavns Kommune
42Jørgen HansenLejetjener* 23 nov 1809 Allerslev; Voldborg; Roskilde
† 8 okt 1890 Vartov Hospital; Københavns Kommune
43Frederikke Emilie Nielsen (Kaasbøll) * 8 feb 1822 Fødselsstiftelsen; Københavns Kommune
46Niels RasmussenDaglejer* 1795 Stoense; Langelands Nørre; Svendborg
† 26 dec 1867 Bøstrup; Langelands Nørre; Svendborg
47Marie Catrine Hansdatter * 4 jun 1810 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
48Henrich PedersenHusmand† 8 dec 1867 Skydebjerg; Baag; Odense
49Ane Johanne Andersdatter † 16 mar 1883 Skydebjerg; Baag; Odense
50Christen Pedersen * 1788
51Ane Margrethe Olsdatter * 3 okt 1797 Kalundborg; Ars; Holbæk
52Jens Jensen WandelSnedkermester* 16 dec 1787 Trinitatis; Københavns Kommune
† 26 nov 1841 Trinitatis; Københavns Kommune
53Frederica Anthonetta Esmann * 17 jan 1792 Sankt Petri; Københavns Kommune
† 21 dec 1839
54Hans Jacobsen * 17 jan 1798 Tårnby; Sokkelund; København
55Margrethe Christophersdatter Folkmann  
56Hans Jørgen HansenSkomagermester* 10 sep 1805 Århus Domsogn; Hasle; Århus
† 22 jan 1846 Vor Frue; Hasle; Århus
57Mette Robertusdatter Hørdum * 11 feb 1803 Funder; Hids; Viborg
† 8 sep 1874 Silkeborg; Gjern; Skanderborg
58Christian Knudsen  
59Karen Pedersen  
60Ole JensenHusmand* 20 sep 1814 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
61Ane Margrethe Willumsdatter * 11 feb1816 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
62Henrik Valdemar FreieslebenArbejdsmand* 6 mar 1821 Helligånds; Københavns Kommune
† 6 apr 1892
63Karen Marie Nielsdatter Dragöe * 19 jun 1823 Holmens; Sokkelund; København
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
64Peter Christian BendtsenBødkermester* 16 sep 1780 Hillerød; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 28 feb 1853 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
65Kirstine Christensdatter * 1776
† 17 feb 1841 Hillerød; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
66Niels PedersenSpillemand; Musikant* 1764
† 26 nov 1824 Frederiksborg Slotssogn; Lynge-Frederiksb
67Ellen Jørgensdatter  
68Jens Henrich SchadeSlagter* 28 jun 1783 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg; Fred
† 25 jul 1833 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
69Anne Dorthea Kirstine Egebjerg * 1781 Vinderød; Strø; Lynge-Frederiksborg
† 30 maj 1826 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
70Anders OlsenBrændevinsbrænder† 14 sep 1839 Hillerød; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
71Birthe Larsdatter † 18 okt 1845 Hillerød; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
72Niels ChristiansenGårdfæster* 1780 Damsholte; Mønbo; Præstø
73Maren Kirstine Hemmingsdatter * 18 aug 1781 Stege; Mønbo; Præstø
† 28 nov 1860
74Lars PedersenSmed† 8 apr 1824 Keldby; Mønbo; Præstø
75Ellen Marie Nielsdatter * 9 jun 1785 Sankt Olai; Helsingør; Frederiksborg
† 23 apr 1862 Elmelunde; Mønbo; Præstø
76Christen JørgensenJæger på Gammel Køgegård* 5 jan 1787 Køge; Ramsø; Roskilde
† 18 jul 1815 Køge; Ramsø; Roskilde
77Mette Kirstine Nielsdatter * 6 nov 1789 Køge; Ramsø; Roskilde
78Lorentz NielsenDaglejer 
79Anne Elisabeth Larsdatter  
80Rasmus PaludanSkomagermester* 1776 Ellinge; Vindinge; Svendborg
† 26 jul 1853 Vartovhospital; Københavns Kommune
81Giertrud Anna Catrina Pedersdatter * 22 okt 1777 Sankt Hans; Odense; Odense
† 21 maj 1849 Vartovhospital; Københavns Kommune
82Jochum Christian Frederik KetzlerBagersvend* 1769
83Karen Helvig Hass  
84Andreas Hansen * 1773 København
† 28 jul 1855 Allerslev; Voldborg; Roskilde
85Edele Knudsdatter Brønniche * 10 nov 1782 Roskilde; Sømme; Roskilde
† 12 dec 1851 Allerslev; Voldborg; Roskilde
86Jacob Rohde Kaasbøll * 7 jan 1762 København
† 17 mar 1846 København
87Charlotte Christiansdatter * 5 jun 1796 Holmens; Sokkelund; København
92Rasmus ChristensenBonde og Gårdbeboer† 1810
93Else Nielsdatter * 1764
† 3 nov 1830 Stoense; Langeland Nørre; Svendborg
94Hans RasmussenSoldat 
95Anna Marie Christiansdatter  
96Peder HenrichsenHusmand; Bondeskrædder† 20 feb 1830 Skydebjerg; Baag; Odense
97Maren Jørgensdatter † 27 feb 1830 Skydebjerg; Baag; Odense
98Anders AndersenHusmand† 24 mar 1850 Skydebjerg; Baag; Odense
99Ane Marie Jacobsdatter † 27 maj 1829 Skydebjerg; Baag; Odense
100Peder JensenForrider; Husmand* 1750
begr. 19 apr 1813 Årby; Ars; Holbæk
101Maren Christiansdatter * 1759
† 5 maj 1835 Årby; Ars; Holbæk
102Ole OlsenDaglejer 
103Karen Sørensdatter  
104Jens Hansen WandelArbejdsmand* 29 jan 1750 Randbøl; Tørrild; Vejle
† 23 jun 1820 Trinitatis; Københavns Kommune
105Maren Christiansdatter Ravn * 23 aug 1761 Øster Egesborg; Bårse; Præstø
† 16 apr 1833 Vartov Hospital; Sokkelund; København
106Joachim Christian EsmannSnedker og Stolemager; Dannebrogsmand* 1756 Rostock; Mecklenburg; Tyskland
† 14 aug 1815 Sankt Petri; Københavns Kommune
107Margrethe Willing † 31 aug 1811 Sankt Petri; Københavns Kommune
108Jacob IsachsenI Holmens tjeneste* 1765
109Kirsten Eriksdatter * 1762
110Christopher Olsen Folkmann † 16 apr 1834 Åkirkeby; Sønder; Bornholm
111Birte Ipsdatter † 4 mar 1803 Åkirkeby; Sønder; Bornholm
112Jørgen HansenKræmmer† 1 nov 1815 Århus Domsogn; Hasle; Århus
113Maren Jørgensdatter † 30 maj 1834 Vor Frue; Hasle; Århus
114Robertus Nielsen HørdumSognedegn og Skoleholder† 18 maj 1819 Funder; Hids; Viborg
115Barbara Jensdatter † 21 mar 1841 Funder; Hids; Viborg
120Jens PedersenAfbygger* 10 mar 1781 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 5 dec 1857 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
121Anna Margrete Rasmusdatter * 1792 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
122Willum Hansen * 1771 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
123Anne Pedersdatter † 7 aug 1823 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
124Johan Jørgen FreieslebenFarversvend; Spækhøker; Gæstgiver* 1784 Ringsted; Ringsted; Sorø
† 24 apr 1837 Frederiks Hospital; Københavns Kommune
125Magrete Larsdatter † 29 jan 1856 København
126Niels Andersen Dragöe * 1775
127Ane Marie Rip  
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
128Bendt NielsenArbejdsmand* 1731
begr. 23 okt 1809 Hillerød; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
129Zidsel Larsdatter * 1747
136Johan Andreas SchadeArbejdsmand; Slagter† 5 okt 1800 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
137Margrethe Olsdatter * 1755
† 10 maj 1835 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
138Peter EibergBødker* 1746
139Anne Pedersdatter * 1747
140Ole AndersenGårdmand* 1745
141Birte Larsdatter * 1755 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
142Lars MogensenBonde og gårdbeboer - Grønliengård* 1756 Skævinge; Strø; Frederiksborg
† 1811 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
143Bodil Andersdatter * 1759 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 31 aug 1841 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederi
144Christian ChristophersenGårdmand* 1752 Damsholte; Mønbo; Præstø
† 6 feb 1803 Damsholte; Mønbo; Præstø
145Maren Larsdatter * 16 jan 1744 Damsholte; Mønbo; Præstø
† 18 okt 1820 Damsholte; Mønbo; Præstø
146Hemming NielsenBonde og gårdmand* 2 jun 1741 Borre; Mønbo; Præstø
† 30 maj 1821 Stege; Mønbo; Præstø
147Lisbeth Andersdatter * 19 feb 1758 Stege; Mønbo; Præstø
† 5 okt 1833 Stege; Mønbo; Præstø
148Peder Andersen † 3 jan 1785 Keldby; Mønbo; Præstø
149Maren Larsdatter † 5 sep 1817 Keldby; Mønbo; Præstø
150Niels SvendsenBryggersvendbegr. 9 aug 1786 Helsingør St. Olai; Lynge-Kronborg; Frederi
151Ellen Marie Jensdatter  
152Jørgen ChristensenGartner; Skovfoged* 1746
† 2 okt 1831 Køge; Ramsø; Roskilde
153Ingeborg Andersdatter † 1812 Køge; Ramsø; Roskilde
154Niels IpsenJordløs Huusmand og Skoeflikker 
155Bodil Andersdatter  
156Niels HenrichsenNatmand* 1745
† 12 aug 1812 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
157Lovise Martinusdatter * 1750
† 12 jul 1821 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
160Lorentz Michael PaludanMurermester; Gårdfæster† 21 mar 1777 Ellinge; Vindinge; Svendborg
161Anne Marie Clausdatter † 19 mar 1777 Ellinge; Vindinge; Svendborg
162Peter JørgensenSmåhandlende* 1736
163Vibecke Catharina Pedersdatter Möen * 1743
† 5 apr 1806 Sankt Hans; Odense; Odense
166Christian Mortensen HassHandskemager* 1737
167Christine Ambjørn † 1787 København
170Knud Marcussen BrønnicheDrejer† 30 jul 1799 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
171Anne Jørgensdatter Balle * 1745
174Christian Frederik JohansenMatros 
175Ane Margrethe Haffner  
184Christen Hansen begr. 12 maj 1771 Bøstrup; Langelands Nørre; Svendborg
185Anna Christensdatter  
190Christian ClausenSkræddersvendbegr. 16 jul 1799 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
191Maren Nielsdatter Steensen begr. 16 jul 1812 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
192Henrich KnudsenHusmand; Bondeskrædder* 1718 Orte; Baag; Odense
begr. 9 okt 1789 Skydebjerg; Baag; Odense
193Berte Jensdatter begr. 29 jul 1766 Skydebjerg; Baag; Odense
194Jørgen Andersen * 1727
195Margrethe Madsdatter begr. 6 aug 1759 Kerte; Baag; Odense
196Anders HansenHusmand* 1725
begr. 20 maj 1793 Fjelsted; Vends; Odense
197Kirsten Hansdatter * 1733
begr. 11 feb 1807 Fjelsted; Vends; Odense
198Jacob JørgensenHusmand; Daglejerbegr. 3 okt 1787 Skydebjerg; Baag; Odense
199Johanne Sørensdatter * 1732
begr. 10 aug 1804 Skydebjerg; Baag; Odense
206Søren Jensen  
207Maren Melchiorsdatter  
208Hans Jensen begr. 11 jan 1795 Randbøl; Tørrild; Vejle
209Karen Johansdatter begr. 5 mar 1798 Randbøl; Tørrild; Vejle
210Christian Frederich RaunSkovrider* 20 dec 1711 Vigersted; Ringsted; Sorø
† 10 jul 1763 Øster Egesborg; Bårse; Præstø
211Kirstine Eeg * 5 apr 1733 Øster Egesborg; Bårse; Præstø
† 26 dec 1792 Trinitatis; Københavns Kommune
214Jacob Christophersen WillingSnedker† 11 okt 1787 Vor Frue; Københavns Kommune
215Malene Hansdatter Möller  
220Ole Jørgensen Folkmann * 1720 - † 1801
221Elisabeth Assersdatter  
222Jep Pedersen  
223Margrethe Pedersdatter  
224Thomas ThomsenForvalter; Proprietær* 1746 Sønderjylland
† 20 feb 1823 Aasted; Harre; Viborg
225Karen (Hansdatter) Hansen  
226Jørgen Pedersen TraneFeldbereder* 3 aug 1730 Sankt Hans; Odense; Odense
begr. 5 aug 1772 Århus; Vor Frue
227Apelone Andersdatter Tørslev * 1732
† 1776 Vor Frue; Hasle; Århus
228Niels Jepsen Gad\HørdumForvalter† 6 okt 1804 Funder; Hids; Viborg
229Anne Marie Christensdatter * 1721
† 9 feb 1807 Funder; Hids; Viborg
230Jens Christensen LøgagerHusmand med jord* 1736 Funder; Hids; Viborg
† 29 maj 1812 Funder; Hids; Viborg
231Mette Lauritsdatter * 1752 Funder; Hids; Viborg
† 8 jul 1821 Funder; Hids; Viborg
240Peder ChristensenFæstebonde og gårdbeboer - Østerbjerg* 1743 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
begr. 6 jul 1816 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
241Ellen Olsdatter * 1744
† 1810 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
242Rasmus JohansenGårdmand; Sognefoged† 25 apr 1820 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederik
243Margrethe Olsdatter * 28 okt 1763 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 27 maj 1849 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiks
244Hans JacobsenHusmandbegr. 3 sep 1780
245Birthe Willumsdatter begr. 27 jul 1824 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
246Peder LarsenHusmand* 1740
247Maren Jensdatter * 4 sep 1740 Uvelse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
248Anthoni FreieslebenKgl. priv. Farver* 7 nov 1747 Ringsted; Ringsted; Sorø
† 26 jun 1794 Ringsted; Ringsted; Sorø
249Else Margrethe Huusher † 14 mar 1822 Ringsted; Ringsted; Sorø
250Lars RasmussenKøbmand; Proprietærbegr. 1 jun 1792 Povlsker; Sønder; Bornholm
251Gjertrud Ipsdatter begr. 8 feb 1783 Povlsker; Sønder; Bornholm
254Johannes ReebMatros 
255Sophia Maria Nielsdatter Haut  
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
272Johan Henrich SchadeVæver; aftakket soldat* 1716
begr. 29 nov 1778 Frederiksborg Slots; Lynge-Frederiksborg;
273Magdalene Nielsdatter * 1718
282Lars Andersen * 1717
283Ellen Frederichsdatter † 12 dec 1810 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
284Mogens Pedersen * 1729 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1797 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
285Karen Jensdatter * 1733 Uggeløse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1809 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
286Anders Olsen * 1696 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1771 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
287Johanne Jensdatter * 1723 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1805 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
288Christopher ChristiansenHusmand; tærsker og daglejer* 1722
289Karen Hansdatter * 1716
290Lars LarsenLandsoldat; Husmand* 1715
† 18 feb 1804 Damsholte; Mønbo; Præstø
291Kirsten Christensdatter * 1721
begr. 24 jun 1778 Damsholte; Mønbo; Præstø
292Niels HemmingsenBonde* 1716 Keldby; Mønbo; Præstø
† 27 okt 1790 Borre; Mønbo; Præstø
293Kirsten Hansdatter * 1703 Borre; Mønbo; Præstø
begr. 24 maj 1762 Borre; Mønbo; Præstø
294Anders JørgensenBonde og gårdmand* 1725
begr. 10 jun 1811 Stege; Mønbo; Præstø
295Johanne Rasmusdatter * 1731
begr. 5 okt 1801 Stege; Mønbo; Præstø
296Anders Hansen begr. 21 dec 1772 Keldby; Mønbo; Præstø
297Bodil Cathrine Christensdatter  
298Laurs LauridsenBonde; gårdmand† 13 apr 1773 Keldby; Mønbo; Præstø
299Dorthe Pedersdatter  
300Svend ChristophersenBryggerbegr. 5 aug 1761 Helsingør St. Olai; Lynge-Kronborg; Frederi
301Maren Pedersdatter  
302Jens  
303Anette Johansdatter  
320Michel Rasmussen PaludanKroholder; Kunstmaler* 1708 Finstad; Norge
† 1753 Rønninge; Åsum; Odense
321Charlotte Helene Lorentzdatter Holst * 1715
† jan 1777 Ellinge; Vindinge; Svendborg
322Claus MortensenSkomager; Bedemand* 1714
begr. 31 dec 1782 Kerteminde; Bjerge; Odense
323Beerte Catharina Hansdatter Koch begr. 8 apr 1786 Kerteminde; Bjerge; Odense
326Peder Nielsen MöenSkibstømmermand; Rendemester* 1718
† 8 feb 1783 Sankt Hans; Odense; Odense
327Gertrud ChristensdatterFostermoder - Jordemoder* 1716
† 18 aug 1782 Sankt Hans; Odense; Odense
340Marcus Pedersen BrønnicheRokkedrejerbegr. 18 jun 1774 Køge; Ramsø; Roskilde
341Karen Knudsdatter Salomes † 27 jun 1753 Køge; Ramsø; Roskilde
348Johan Jochum ClausenMatros i 19 Comp. på Hundelængen 
349Pernille Aagesdatter * 1723
350Andreas HaffnerSkibmand i 3.Division; 5.Compagni; Qvartermester 25 Comp 
351Marie Margrethe Blom  
368Hans Rasmussen begr. 1742
369Karen Johansdatter  
380Claus HansenSkrædersvend; Konsumptions Gadebetjent* 1708
begr. 20 jan 1790 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
381Kirstine Marie Danielsdatter * 1714
begr. 11 jan 1763 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
382Niels SteensenKleinsmed* 1701
† 17 dec 1776 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
383Mette Marie Rabes * 1716
† 11 dec 1776 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
384Knud PedersenSkrædder† 1753 Orte; Baag; Odense
385ukendt  
386Jens NielsenDragon 
387Maren Jacobsdatter  
394Hans ClausenSmed* 1688
begr. 21 nov 1770 Gelsted; Vends; Odense
395Karen Madsdatter * 1708
† 1767 Gelsted; Vends; Odense
396Jørgen OlufsenHusmand* 1686
begr. 22 nov 1756 Skydebjerg
397Maren Larsdatter begr. 18 jan 1767 Skydebjerg; Baag; Odense
414Melchior Jensen * 1688
begr. 24 mar 1771 Raklev; Ars; Holbæk
415Karen Olufsdatter begr. 1 jun 1740 Raklev; Ars; Holbæk
418Johannes Davidsen * 1664
begr. 27 aug 1747 Randbøl; Tørrild; Vejle
419Else Eriksdatter * 1676
begr. 6 jan 1746 Randbøl; Tørrild; Vejle
420Knud RaufnSkovrider* 17 jul 1676 Næsborg; Slet; Aalborg
† 25 maj 1748 Ørslev; Bårse; Præstø
421Mette (Skovriders) begr. 17 feb 1719 Vigersted; Ringsted; Sorø
422Peder Andersen Eeg * 3 aug 1702 Korsør
† 17 maj 1743 Øster Egesborg; Bårse; Præstø
423Maren Nielsdatter † 10 jul 1755
428Christopher Larsen WillingDegn i Ølstykke* 1688
begr. 26 jan 1742 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
429Dorthe Kirstine Hansdatter Ogelbye * 1688
begr. 14 mar 1756 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
430Hans Hansen MöllerSnedker 
431Margrethe Larsdatter  
440Jørgen Thomassen Folkmann begr. 6 nov 1755 Povlsker; Sønder; Bornholm
441Margrete Christophersdatter begr. 1 nov 1755 Povlsker; Sønder; Bornholm
442Adser Olsen  
443Margrethe Jørgensdatter  
452Peder MouridtzenFeldbereder† 7 maj 1736 Sankt Hans; Odense; Odense
453Maren Olufsdatter Trane † 4 jul 1764 Sankt Hans; Odense; Odense
454Anders KnudsenFeldbereder† 1749 Århus
455Else Jensdatter † 1770 Århus
456Jep Christensen GadGårdmand† 11 nov 1742 Hørdum; Hassing; Thisted
457Karen Nielsdatter * 1687
† 1747 Hørdum; Hassing; Thisted
460Christen Pedersen LøgagerGårdmand* 1694
begr. 25 dec 1770 Funder; Hids; Viborg
461Barbara Jensdatter † 1 okt 1739 Funder; Hids; Viborg
462Lauritz Christensen LemmingGårdmand; Sognefoged* okt 1719 Funder; Hids; Viborg
† 12 dec 1797 Funder; Hids; Viborg
463Sidsel Jensdatter * 1721
begr. 6 aug 1780 Funder; Hids; Viborg
480Christen NielsenGårdmand; Sognefoged* 1720 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
begr. 10 aug 1765 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
481Karen Jensdatter * 1720
† 1792 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
482Ole Pedersen * 1719
484Johan Rasmussen * 1716 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
begr. 1 nov 1809 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiks
485Mette Pedersdatter * 1712 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1758 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
486Ole AndreasenFæstebonde† 27 mar 1817 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiks
487Karen Nielsdatter * 2 okt 1742 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 6 mar 1823 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
488Jacob Hansen * 1672
† 13 juni 1756 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbor
489Anne Hansdatter * 1707
begr. 25 feb 1776 Lynge; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
490Willum Larsen  
491Maren Pedersdatter  
494Jens NielsenGårdmand 
495Anne Jensdatter  
496Peder Hansen FreieslebenKøbmand† 24 jun 1786 Ringsted; Ringsted; Sorø
497Johanne Kirstine Anthonidatter † 27 feb 1795 Ringsted; Ringsted; Sorø
498Johan Friederick HuusherMøller* 1710
begr. 19 dec 1774 Jystrup; Ringsted; Sorø
499Johanne Kirstine Thomasdatter * 1737 - begr. 26 maj 1789
500Rasmus Larsen begr. 31 jul 1755 Povlsker; Sønder; Bornholm
501Anne Ipsdatter  
502Jep Pedersen † 30 jan 1775 Povlsker; Sønder; Bornholm
503Maren Pedersdatter begr. 28 jun 1775 Povlsker; Sønder; Bornholm
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
566Frederich Hansen  
567Thyra Frederichsdatter begr. 25 jun 1757
568Peder LarsenGårdmand* 1702 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1757 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
569Ellen Pedersdatter * 1704 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1748 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
570Jens LarsenDragon; Gårdmand* 1690
571Birthe Nielsdatter * 1690
572Ole JoensenGårdmand* 1640 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1710 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
573Karen Andreasdatter * 1658 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1730 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
574Jens ChristensenGårdmand* 1681
† 1760 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
575Karen Larsdatter * 1696 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1762 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
584Hemming Boesen * 1683 Borre; Mønbo; Præstø
begr. 10 maj 1732 Borre; Mønbo; Præstø
585Sidsel Nielsdatter * 1691 Keldby; Mønbo; Præstø
begr. 23 dec 1739 Borre; Mønbo; Præstø
586Hans Jensen * 1673 Borre; Mønbo; Præstø
begr. 7 mar 1749 Borre; Mønbo; Præstø
587Ellen Ottesdatter * 1670 Borre; Mønbo; Præstø
begr. 6 sep 1730 Borre; Mønbo; Præstø
588Jørgen HansenGårdmand* 5 maj 1700 Stege; Mønbo; Præstø
† 1757 Stege; Mønbo; Præstø
589Sidse Nielsdatter * 1705 Stege; Mønbo; Præstø
begr. 5 maj 1779 Stege; Mønbo; Præstø
590Rasmus JacobsenGårdmand* 1695 - † 1763
591Sidtzel Rasmusdatter * 1700 Fanefjord; Mønbo; Præstø
† 1750 Fanefjord; Mønbo; Præstø
596Laurids Svendsen  
597Mette Lauridtzdatter  
640Rasmus Michelsen Landby * 1681
† 1719 Finstad; Norge
641Bente Sophie Holgersdatter Trane * 1685 Oslo; Norge
† 6.1758 Kraakstad; Norge
644Morten begr. 11 maj 1765 Kerteminde; Bjerge; Odense
645Margreta begr. 12 feb 1736 Kerteminde; Bjerge; Odense
646Hans Jørgensen KochSkrædder; Under-Byfoged* 1678 København
begr. 16 nov 1765 Kerteminde; Bjerge; Odense
647Zitsel Bentsdatter begr. 12 jan 1765 Kerteminde; Bjerge; Odense
680Peder Jacobsen BrønnicheDrejer* 23 sep 1660 Roskilde
† 20 apr 1731 Roskilde
681Anne Marcusdatter begr. 13 apr 1718 Roskilde
764Steen NielsenSmed† 1726 Rudkøbing; Langelands Nørre; Svendborg
765Kirsten Nielsdatter  
774Jacob ChristiansenHusmand† 27 jul 1750 Skydebjerg; Baag; Odense
775Johanne Thomasdatter † 1748 Skydebjerg; Baag; Odense
790Mads  
791Karen Nielsdatter † 1 dec 1767 Husby; Vends; Odense
844Anders Christensen EegSkipper; Handelsmandbegr. 17 jan 1730 Korsør; Slagelse; Sorø
845Kirsten Madsdatter  
846Niels Jespersen † 1712
847Else Albertsdatter  
858Hans OgelbyeKøbmand; Rådmand* 1654
begr. 5 jun 1711 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
859Inger Jørgensdatter Leegaard * 1669
begr. 8 aug 1713 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
880Thomas Folkmann * 1646 Tyskland
begr. 16 feb 1702 Povlsker; Sønder; Bornholm
881Ane Pedersdatter * 1646 Tyskland
882Christopher Mogensen * 1655
begr. 24 jul 1741 Bodilsker; Sønder; Bornholm
883Karen Olsdatter * 1647
begr. 19 jun 1693 Bodilsker; Sønder; Bornholm
884Ole Adsersen  
885Bodil Pedersdatter  
904Mouridtz Pedersen begr. 21 jun 1762 Århus Domsogn; Hasle; Århus
905Maren Madsdatter  
906Oluf Jensen TraneFeldberederbegr. 12 dec 1712 Sankt Knud; Odense; Odense
907Anne Margrethe Nielsdatter begr. 29 okt 1746 Sankt Knud; Odense; Odense
912Christen Nielsen Gade begr. 27 okt 1719 Hørdum; Hassing; Thisted
924Christen Larsen LemmingSognedegn* 1692 Funder; Hids; Viborg
begr. 18 jan 1772 Funder; Hids; Viborg
925Sidsel Lauridsdatter begr. 20 aug 1780
960Niels Pedersen * 1680
968Rasmus PedersenGårdmand* 1643
begr. 1 feb 1726 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiks
969Anne Johansdatter † 1744 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
970Peder Olsen * 1683 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
begr. 18 okt 1729 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
971Karen Larsdatter * 1684 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
begr. 20 okt 1761 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
972Andreas JensenGårdmand* 1694 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
begr. 21 feb 1773 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
973Sidse Pedersdatter begr. 4 jun 1780 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
974Niels LarsenGårdmand* 1713 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 28 apr 1751 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiks
975Karen Larsdatter * 1721
begr. 13 okt 1781 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
976Hans JacobsenBonde* 1640
978Hans Jensen * 1681
979Bente Christensdatter * 1685
992Hans Henrik FreieslebenTobaksspinder* 1683 Tyskland
begr. 10 jan 1757 Køge; Ramsø; Roskilde
993Else Pedersdatter Marup begr. 2 sep 1772 Ringsted; Ringsted; Sorø
994Anthonius Bartholomæus † 1746
995Cille Henrichsdatter Praem  
996Carsten HuusherEjer af Mygind Vaskehus* 1685 [Tyskland]
begr. 2 mar 1783 Mygind; Sønderhald; Randers
997Selle Caterine Albrechtsdatter * 1685 [Tyskland]
begr. 14 jun 1765 Mygind; Sønderhald; Randers
998Thomas (Ols)  
1000Lars Nielsen * 1655
† 9 dec 1736 Povlsker; Sønder; Bornholm
1001Kirstine Rasmusdatter  
1004Peder Ipsen * 1664
† 17 jan 1719 Povlsker; Sønder; Bornholm
1005Margrethe Nielsdatter † 1727
1006Peder Madsen begr. 31 mar 1717 Bodilsker; Sønder; Bornholm
1007Ingeborg Mogensdatter * 1679
begr. 16 okt 1716 Bodilsker; Sønder; Bornholm
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1136Lars PedersenHusmand* 1672 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1730 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1137Inger Olsdatter * 1680 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1754 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1138Peder MogensenGårdmand* 1664 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 20 feb 1748 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
1139Kirsten Pedersdatter * 1683 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1144Joen AndersenGårdmand* 1590
† 1676 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1145Dorthe Jensdatter † 1655 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1146Andreas HolgersenGårdmand; Sognefoged* 1620
† 1668 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1147Else Andersdatter * 1626
† 1691 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1148Christen NielsenGårdmand* 1650
begr. 1 jun 1729 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1149Birgitte * 1644
begr. 22 okt 1730 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1150Lars Hansen * 1660 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1740 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1151Johanne Clemensdatter * 1661
† 1710 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1168Boe Jensen LercheGårdmand* 1656
begr. 30 dec 1731 Keldby; Mønbo; Præstø
1169Kirsten Lauridtzsdatter * 1658 Borre; Mønbo; Præstø
begr. 10 jun 1736 Keldby; Mønbo; Præstø
1170Niels Nielsen Møller * 1664 Elmelunde; Mønbo; Præstø
begr. 4 jun 1735 Elmelunde; Mønbo; Præstø
1171Lisbeth Nielsdatter  
1172Jens Jepsen * 1634
begr. 25 okt 1707 Borre; Mønbo; Præstø
1173Maren Hansdatter * 1622
begr. 18 dec 1694 Borre; Mønbo; Præstø
1174Otte Jensen * 1622
begr. 6 sep 1680 Borre; Mønbo; Præstø
1175Anna Andersdatter begr. 1 sep 1706 Borre; Mønbo; Præstø
1176Hans RasmussenGårdmand* 1663 Stege; Mønbo; Præstø
begr. 4 apr 1734 Stege; Mønbo; Præstø
1177Lisbeth Andersdatter begr. 29 jun 1730 Stege; Mønbo; Præstø
1178Niels Poulsen * 1664
begr. 10 apr 1732 Stege; Mønbo; Præstø
1179Lisbeth Christensdatter  
1180Jacob Gudmandsen * 1675 - † 1738
1181Sidtze NN  
1182Rasmus Hemmingsen Graa * 1665 - † 1727
1183Sidtze Pedersdatter  
1280Michel Lauritzen Landby † 1706
1281Anne Catrine Rasmusdatter Paludan  
1282Holger Samuelsen Trane * 1656 Vang; Hedemark; Norge
† 1700
1283Margrethe Sophie Lett * 1661 Oslo; Norge
1360Jacob Pedersen BrünnichDrejerbegr. 2 maj 1669 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
1361Giertrud Sørensdatter begr. aug 1662 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
1694Albert Madtzon  
1695to mulige  
1716Jørgen OgelbyeHørkræmmerbegr. 13 feb 1679
1717Lucie Pedersdatter  
1764Mogens Pedersen * 1615 - † 1677
1765Kirstine Rasmusdatter * 1621 - † 1702
1766Oluf Andersen * 1628
begr. 20 jul 1712 Ibsker; Bornholm Sønder; Bornholm
1767Kirstine Hansdatter * 1624
begr. 27 mar 1693 Ibsker; Bornholm Sønder; Bornholm
1812Jens Gundesen Trane  
1938Johan Ipsen * 1649 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
begr. 28 dec 1703 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
1939Karen Hansdatter begr. 3 jan 1720 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
1940Ole PedersenGårdmand* 1645
begr. 3 apr 1708 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbor
1941Inger Andreasdatter * 1649 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1942Lars BentsenGårdmand* 1639
† 1708 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1943Karen Jensdatter * 1640 Gladsaxe; Sokkelund; København
† 1718 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1944Jens Jensen * 1653 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
† 1725 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1945Kirsten Andreasdatter * 1663 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1735 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
1946Peder AndersenGårdmand* 1669 Vellinge; Skytts härad; Skåne; Sverige
begr. 5 dec 1738 Ågerup; Sømme; Roskilde
1947Malene Jensdatter * 1665
† 1720 Ågerup; Sømme; Roskilde
1948Lars HansenGårdmand* 1690 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1722 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1949Kirsten Nielsdatter * 1688 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1755 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1950Lars SvendsenGårdmand* 1693 Uggeløse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 13 apr 1759 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiks
1951Margrethe Olsdatter * 1699 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1748 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
1986Peder Hansen MarupByfoged i Køgebegr. 19 jun 1709 Køge; Ramsø; Roskilde
1987Maren Nielsdatter Mule † 8 jan 1697 Køge; Ramsø; Roskilde
1990Hendrich Christensen PramSkipper† 28 jul 1706 Skælskør; Vester Flakkebjerg; Sorø
1991Inger Bertelsdatter  
2002Rasmus Nielsen  
2003NN  
2008Jep Nielsen  
2009Margrethe Ipsdatter Kruse  
2010Niels Mogensen † 1707 Povlsker; Sønder; Bornholm
2011Gertrud Hansdatter  
2012Mads Hansen * 1627
begr. 31 maj 1709 Bodilsker; Sønder; Bornholm
2013Maren Hansdatter * 1633
begr. 5 jun 1697 Bodilsker; Sønder; Bornholm
2014Mogens Hansen * 1647
begr. 10 apr 1695 Povlsker; Sønder; Bornholm
2015Karen Mortensdatter  
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
2272Peder JensenGårdmand* 1631
† 1695 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
2273Karen Jørgensdatter * 1633
† 1703 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
2274Ole Joensen
  (= Ane nr: 572)
Gårdmand* 1640 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1710 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
2275Karen Andreasdatter
  (= Ane nr: 573)
 * 1658 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
† 1730 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
2276Mogens MortensenGårdmand* 1630 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1689 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
2277Kirsten Nielsdatter * 1644
† 1712 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
2278Peder JacobsenGårdmand* 1641
† 1727 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
2279Ingeborg Andersdatter * 1662 Uvelse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1726 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
2300Hans NielsenGårdmand - Varmedal* 1614 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1662 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
2301Karen JensdatterJordemoder* 1630
begr. 11 maj 1710 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
2302Clemen Mortensen  
2303Ellen Hansdatter * 1615
† 1701 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
2336Jens Lerche  
2337NN  
2338Lauridtz Mortensen * 1628
begr. 9 mar 1696 Borre; Mønbo; Præstø
2339Mette Rasmusdatter * 1615 Magleby; Mønbo; Præstø
begr. 21 jul 1694 Borre; Mønbo; Præstø
2340Niels Nielsen Møller * 1625 Stege; Mønbo; Præstø
begr. 22 mar 1707 Elmelunde; Mønbo; Præstø
2341Maren Nielsdatter  
2352Rasmus Ollufsen * 1630
begr. 24 okt 1698 Stege; Mønbo; Præstø
2353Thrine Jørgensdatter begr. 9 okt 1681
2364Hemming Rasmussen Graa  
2365NN  
2366Peder Giertsen * 1630 - † 1710
2367NN  
2562Rasmus Michelsen PaludanSorenskriver* 1590 - † 1662 Fet; Norge
2563Kirsten Simensdatter * 1619
2564Samuel Povelsen TraneSognepræst* 1617 Stavanger; Rogaland; Norge
† 1677 Næs; Romerike; Hedmark; Norge
2565Bente Jacobsdatter Hjort  
2720Peder Brünich † 1657
3432Hans Ogelbye  
3433ukendt  
3876Jep Johansen * 1615
begr. 4 aug 1659 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
3877NN * 1615
begr. 3 jul 1656 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
3878Hans Olsen † efter 1689
3879NN  
3882Andreas Hansen * 1610
begr. 8 dec 1702 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbor
3883Anne Pedersdatter * 1623
† 1698 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
3884Bent LarsenGårdmand* 1600
begr. 4 nov 1660 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbor
3885Gundel Jensdatter * 1606
begr. 18 jun 1665 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
3886Jens Andersen * 1600
begr. 18 feb 1674 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
3887Kirsten Nielsdatter * 1611
begr. 17 jan 1685 Snostrup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksbo
3888Jens JensenMøller; Gårdmand* 1613
† 1701 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
3889Maren Hansdatter * 1620
† 1685 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
3890Andreas Holgersen
  (= Ane nr: 1146)
Gårdmand; Sognefoged* 1620
† 1668 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
3891Else Andersdatter
  (= Ane nr: 1147)
 * 1626
† 1691 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
3892Anders NielsenGårdmand* nov 1643 Vellinge; Skytts härad; Skåne; Sverige
begr. 19 jun 1709 Ledøje; Smørum; København
3896Hans LarsenGårdmand* 1643 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1714 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
3897Karen Mikkelsdatter * 1640 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1723 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
3898Niels Christensen * 1640 Stenløse; Ølstykke; Frederiksborg
† 1694 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
3899Johanne Christensdatter * 1664 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1747 Ude Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
3900Svend Nielsen * 1656 Uggeløse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1717 Uggeløse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
3901Anne Larsdatter * 1660 Uggeløse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1724 Uggeløse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
3902Ole Pedersen * 1660
† 4 mar 1751 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksb
3903Kirsten Hansdatter * 1661
† 22 jul 1742 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiks
3974Niels JørgensenBlegmandbegr. 4 maj 1687 Køge; Ramsø; Roskilde
3975Karen Lauritzdatter begr. 27 sep 1706 Køge; Ramsø; Roskilde
3980Christen Rasmussen Pram  
3981Kirsten Hendrichsdatter  
3982Bertel Ibsen MøllerMøller 
3983N.N.  
4018Jep Kruse  
4019Kirsten Madsdatter  
4020Mogens Jensen  
4021NN  
4022Hans Hansen * 1617
begr. 13 dec 1689 Povlsker; Sønder; Bornholm
4023Karen Mortensdatter  
 
13. generation / Tip-9 oldeforældre
4548Joen Andersen
  (= Ane nr: 1144)
Gårdmand* 1590
† 1676 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
4549Dorthe Jensdatter
  (= Ane nr: 1145)
 † 1655 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
4550Andreas Holgersen
  (= Ane nr: 3890)
Gårdmand; Sognefoged* 1620
† 1668 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
4551Else Andersdatter
  (= Ane nr: 3891)
 * 1626
† 1691 Ølstykke; Ølstykke; Frederiksborg
4552Morten Mogensen * 1566 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1666 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
4553Bodil Jørgensdatter * 1602
† 1656 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
4558Anders Mogensen * 1608
† 1688 Uvelse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
4559Karen Andersdatter * 1616
† 1687 Uvelse; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
4704Oluf Rasmussen KattGårdmand* 1605
4705Else Lauridtzdatter * 1605
4732Giert Madtzen  
4733NN  
5126Simen MadsenFoged† 1641
5127Karen Hansdatter Stalsberg  
5128Povel Christensen TraneProvst* 1578 Stavanger; Rogaland; Norge
† 1650 Næs; Romerike; Hedmark; Norge
5129Elen Svendsdatter * 1590
5130Jacob Rasmussen Hjort * 1559
7752NN  
7753Anne Jespersdatter * 1590
begr. 7 okt 1656 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
7776NN  
7777Anne Mikkelsdatter * 1590
† 1653 Gundsømagle; Sømme; Roskilde
7796Christen * 1620
7797Anne Nielsdatter * 1625
7798Christen Andersen * 1611 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1668 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
7799Karen Jensdatter * 1638 Melby; Strø; Frederiksborg
† 1697 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
7806Hans Pedersen * 1625
† 1695 Slangerup; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
7807NN  
 
14. generation / Tip-10 oldeforældre
9408Rasmus Hansen  
9409NN  
10256Christen Christensen TraneFoged* 1533 Viborg; Nørlyng; Viborg
† 12 jul 1600 Stavanger; Rogaland; Norge
10257Karine Povelsdatter  
10260Rasmus Hjort † 17 apr 1604
10261Gidse Frantzdatter Berg  
15596Anders * 1580
15598Jens Andersen * 1600 Jørlunde; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
† 1681 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
15599Sidse Hansdatter * 1610 Oppe Sundby; Lynge-Frederiksborg; Frederiksborg
 
15. generation / Tip-11 oldeforældre
20512Christen Pedersen Trane * 1500 Viborg; Nørlyng; Viborg
20513Kirsten Pallesdatter † 1545
20522Frantz BergBiskop* 1504 Odense; Odense; Odense
† 2 nov 1591 Oslo; Norge
20523Karine Lauritzdatter  
 
16. generation / Tip-12 oldeforældre
41024Peder TraneRådmand i Viborg* 1435
41044Claus BergBilledskærer* 1475 Lübeck; Tyskland
† 1532 Tyskland
41045Margrethe Evertsdatter GrotteJomfru hos dronning Christine 
 
17. generation / Tip-13 oldeforældre
82088Jakob BergSkomager† 1485 Lübeck; Tyskland
82090Evert Grott  

Navne index | Aneliste

Siderne er lavet den 20-feb-2017 med GEDHTanc Version 2.46.23  © 2016