Anetavle for Elisabeth Christoffersen
 
 
Proband
1Elisabeth ChristoffersenFuldmægtig ved PPR; Ballerup* 14 mar 1938 Vor Frelser; Kbh Søndre; København Kommune
† 8 apr 2012 Smørum; Smørum; København
 
2. generation / Forældre
2Axel Verner Bøgedal ChristoffersenSnedker* 26 feb 1910 Osted; Voldborg; Roskilde
† 20 feb 1976 Godthåb; Frederiksberg Kommune
3Bodil Rasmussen * 14 maj 1912 Mariendal; Frederiksberg Kommune
† 27 sep 1998 Flintholm; Frederiksberg Kommune
 
3. generation / Bedsteforældre
4Carl Laurits ChristoffersenArbejdsmand; Chauffør* 10 sep 1889 Osted; Voldborg; Roskilde
† 29 apr 1968 Roskilde
5Inger Kirstine Jørgensen * 6 nov 1888 Ejby; Ramsø; Roskilde
† 31 jan 1968 Roskilde
6Rasmus Peder Edvard RasmussenUrmager* 16 dec 1870 Grenå; Djurs Nørre; Randers
† 16 sep 1939 Gentofte; Sokkelund; København
7Ane Birgitte Kristine Antonsen * 11 jul 1878 Vejlby; Sønderhald; Randers
† 10 sep 1976 København
 
4. generation / Oldeforældre
8Hans Christoffersen * 16 aug 1860 Særløse; Voldborg; Roskilde
† 22 jul 1900 Osted; Voldborg; Roskilde
9Thora Christine Petersen * 21 feb 1866 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
† 3 aug 1940 Skt. Maria Hospital; Roskilde
10Hans JørgensenHusmand* 20 okt 1862 Ejby; Ramsø; Roskilde
† 21 okt 1908 Osted; Voldborg; Roskilde
11Ane Marie Andersen * 11 feb 1864 Borup; Ramsø; Roskilde
† 14 jan 1901 Ejby; Ramsø; Roskilde
12Rasmus Christian RasmussenUrmager* 3 jan 1838 Fangel; Odense; Odense
† 10 apr 1906 Sankt Pauls; Hasle; Århus
13Therese Lovise Adelaide Graff * 5 aug 1845 Grenå; Djurs Nørre; Randers
† 12 jun 1904 Sankt Pauls; Hasle; Århus
14Johan Otto AntonssonSkræddermester* 25 sep 1847 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
† 25 okt 1932 Randers; Støvring; Randers Hospital
15Maren (Lysdal) Andersen * 24 okt 1851 Vinderslev; Lysgård; Viborg
† 15 sep 1927 Randers; Støvring; Randers Hospital
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Christopher JensenArbejdsmand - Indsidder* 25 apr 1823 Særløse; Voldborg; Roskilde
† 11 jan 1909 Osted; Voldborg; Roskilde
17Ane Dorthea Jacobsdatter * 27 okt 1826 Valsølille; Ringsted; Sorø
† 7 feb 1910 Osted; Voldborg; Roskilde
18Lars Carl Bolin PedersenKartemager; Børstenbinder* 1 okt 1842 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
† 18 nov 1916 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
19Karen Hansdatter * 11 feb 1845 Allerslev; Voldborg; Roskilde
† 16 jan 1899 Osted; Voldborg; Roskilde
20Niels JørgensenHusmand* 4 dec 1823 Skensved; Tune; Roskilde
† 26 jan 1903 Ørsted; Ramsø; Roskilde
21Inger Hansdatter * 15 mar 1829
22NN  
23Ane Andersdatter * 4 jul 1843 Borup; Ramsø; Roskilde
† 21 mar 1869 Borup; Ramsø; Roskilde
24Rasmus RasmussenUrmager* 18 aug 1815 Fangel; Odense; Odense
† 31 mar 1880 Bellinge; Odense; Odense
25Karen Hansdatter * 6 aug 1817 Fangel; Odense; Odense
† 4 jan 1898 Bellinge; Odense; Odense
26Johan Frederich GraffFarver† 25 feb 1867 Grenå; Djurs Nørre; Randers
27Caroline Petrine Frederikke Villaume * 7 maj 1812 Marie Magdalene; Sønderhald; Randers
† 11 jun 1896 Grenå; Djurs Nørre; Randers
28Anton CarlssonSogneskrædder* 15 jul 1815 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
† 29 feb 1884 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
29Brita Christina Persdotter * 15 aug 1818 Grimeton; Himle Herred; Sverige
† 3 mar 1860 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
30Niels (Lysdal) Andersen * 9 mar 1818 Vinderslev; Lysgård; Viborg
31Edel Jesdatter * 9 jun 1832 Dover; Hjermslev; Skanderborg
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Jens JensenIndsidder† 18 jul 1824 Særløse; Voldborg; Roskilde
33Anne Sophia LarsdatterKlokkerkone† 7 feb 1877 Særløse; Voldborg; Roskilde
34Jacob Nielsen * 22 okt 1791 Høed; Jystrup; Ringsted; Sorø
† 5 nov 1867 Valsølille; Ringsted; Sorø
35Maren Johansdatter * 2 jan 1791 Ringsted; Ringsted; Sorø
† 5 aug 1860 Valsølille; Ringsted; Sorø
36Niels PetersenHjulmager* 24 sep 1820 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
37Karen Sofie Sørensdatter * 4 mar 1819 Rye; Voldborg; Roskilde
† 29 mar 1881 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
38Hans JensenBondefoged* 31 aug 1805 Allerslev; Voldborg; Roskilde
† 31 dec 1874 Allerslev; Voldborg; Roskilde
39Sidse Jacobsdatter * 24 jan 1808 Saaby; Voldborg; Roskilde
† 19 apr 1894 Allerslev; Voldborg; Roskilde
40Jørgen NielsenIndsidder* 1789 - † 1829 København
41Karen Olsdatter  
42Hans Nielsen * 24 sep 1802 Nørre Dalby; Ramsø; Roskilde
43Anna Jensdatter * 1 jul 1804 Højelse; Ramsø; Roskilde
46Anders JørgensenHusmand* 25 okt 1805 Borup; Ramsø; Roskilde
† 16 aug 1864 Borup; Ramsø; Roskilde
47Maren Olsdatter * 3 okt 1804 Vigersted; Ringsted; Sorø
† 25 jan 1878 Borup; Ramsø; Roskilde
48Rasmus RasmussenUrmager* 24 jul 1787 Fangel; Odense; Odense
† 14 apr 1847 Fangel; Odense; Odense
49Karen Hansdatter * 1780 Nørre Broby; Sallinge; Svendborg
† 15 jul 1843 Fangel; Odense; Odense
50Hans Adolph PoulsenSlagter* 1784
† 13 jun 1846 Fangel; Odense; Odense
51Anne Marie Hansdatter * 1788
† 8 maj 1865 Fangel; Odense; Odense
52Herman GraffFarver; Kirkeværge* 1767 Egense; Sunds; Svendborg
† 19 maj 1823 Nykøbing Mors
53Karen Nielsdatter Magaard † 18 maj 1848 Svendborg; Sunds; Svendborg
54Ernst Eberhardt Villaume * 1 maj 1782 Halberstadt; Sachsen; Tyskland
† 13 maj 1859 Koed; Sønderhald; Randers
55Dorthe Clausine Bøgh * 1789
† 9 maj 1871 Koed; Sønderhald; Randers
56Carl LarssonForpagter* 1775 - † 5 jun 1828
57Inger Larsdotter * 9 okt 1782 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
† 9 sep 1843 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
58Per Månsson * 1767 - † 8 sep 1820
59Katarina Olofsdotter * 20 feb 1781
† 1856 Rolfstorp; Himle; Halland; Sverige
60Anders RasmussenHusmand; Smed* 8 jul 1781 Levring; Lysgård; Viborg
† 25 jul 1829 Vinderslev; Lysgård; Viborg
61Maren (Lemming) Jensdatter * 4 jul 1794 Lemming; Hids; Viborg
† 7 apr 1869
62Jes Pedersen * 8 jan 1798 Grimstrup; Skast; Ribe
63Anne Rasmusdatter * 31 jul 1807 Alling; Gjern; Skanderborg
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
64Jens AndersenTømmermand; Husmand med jord* 1754 Hvalsø; Voldborg; Roskilde
† 9 feb 1816 Hvalsø; Voldborg; Roskilde
65Helvig Nielsdatter * 1764 Kisserup; Voldborg; Roskilde
66Lars NielsenHusmand; Skrædder* 1750
† 31 jul 1826 Særløse; Voldborg; Roskilde
67Mette Marie Christophersdatter † 28 maj 1843 Særløse; Voldborg; Roskilde
68Niels TruelsenHusmand med jord; Tømmermand* 7 apr 1730 Valsølille; Ringsted; Sorø
69Sophie Jensdatter † 5 jul 1830 Valsølille; Ringsted; Sorø
70Johan PedersenHusmand* 1762
† 24 mar 1842 Valsølille; Ringsted; Sorø
71Ane Marie Hansdatter * 1767
† 16 sep 1828 Valsølille; Ringsted; Sorø
72Peder NielsenKartemager* 1782 Osted; Voldborg; Roskilde
† 26 maj 1853 Roskilde Domsogn; Sømme; Roskilde
73Christina Jensdatter Bolin * 9 mar 1792 Härslöv Församling; Sæby; Malmöhus Län; Sverige
† 12 feb 1870 Stenmagle; Alsted; Sorø
74Søren Christian DavidsenSlagter* 31 mar 1796 Rye; Voldborg; Roskilde
† 5 aug 1857 Sonnerup; Voldborg; Roskilde
75Ane Margrethe Larsdatter † 4 apr 1853 Sonnerup; Voldborg; Roskilde
76Jens HansenHusmand* 1778 Allerslev; Voldborg; Roskilde
† 24 jul 1832 Saaby; Voldborg; Roskilde
77Karen Christiansdatter * 1777
† 7 feb 1840 Allerslev; Voldborg; Roskilde
78Jacob PedersenGårdmand* 1764 Saaby; Voldborg; Roskilde
† 22 okt 1831 Saaby; Voldborg; Roskilde
79Maren Jochumsdatter † 10 jan 1815 Saaby; Voldborg; Roskilde
82Ole Rasmussenhusmand* 1774 København
† 23 nov 1857 Jersie; Tune; Roskilde
83Kirsten Jensdatter † 8 sep 1856 Jersie; Tune; Roskilde
84Niels Mortensen † 20 aug 1836 Nørre Dalby; Ramsø; Roskilde
85Sidse Olsdatter † 31 maj 1850 Daastrup; Ramsø; Roskilde
86Jens Poulsen * 8 aug 1773 Højelse; Ramsø; Roskilde
† 25 jan 1843 Højelse; Ramsø; Roskilde
87Maren Rasmusdatter † 26 maj 1847 Ejby; Ramsø; Roskilde
92Jørgen NicolajsenHusmand† 23 apr 1842 Borup; Ramsø; Roskilde
93Kirsten Andersdatter * 1765
94Ole JensenHusmand med jord 
95Johanna Andersdatter  
96Rasmus ChristiansenSelvejerhusmand med jord† 13 dec 1835 Fangel; Odense; Odense
97Anne Pedersdatter * 1753
† 3 maj 1838 Fangel; Odense; Odense
102Hans MortensenBonde og gårdbeboer 
103Marie Rasmusdatter † 31 okt 1840 Fangel; Odense; Odense
104Johan Friderich GraffVærtshusholder* 30 maj 1746 Ellested; Vindinge; Svendborg
begr. 4 apr 1833 Svindinge; Gudme; Svendborg
105Anne Marie Hermansdatter * 1746
begr. 18 aug 1810 Svindinge; Gudme; Svendborg
106Niels MagaardKøbmand* 1744 Svendborg; Sunds; Svendborg
† 21 apr 1809 Svendborg; Sunds; Svendborg
107Sidsel Kirstine Hansdatter Brandt begr. 21 maj 1784 Svendborg; Sunds; Svendborg
108Peter (Pierre) VillaumeProfessor* 18 jul 1746 Berlin; Brandenburg; Tyskland
† 10 jun 1825 Fyrendal; Øster Flakkebjerg; Sorø
109Susanne Marre * 25 okt 1751 Berlin
† 9 apr 1815 Fyrendal; Øster Flakkebjerg; Sorø
110Johan Christian BøghProkurator* 31 jul 1756 Kerteminde; Bjerge; Odense
† 1798
111Karen Petrine Møller * 1763
114Lars Larsson * 3 dec 1756 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
† 1825 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
115Ingeborg Jönsdotter * 1758
† 1838 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
118Olof Jonsson * 1736 Kushult; Sverige
† 1817
119Pernilla Larsdotter  
120Rasmus Andersen RytterGårdmand† 14 dec 1820 Hørup; Lysgård; Viborg
121Maren Jensdatter * 1755 - † 7 sep 1800
122Jens PedersenGårdmand† 14 okt 1845
123Anne Kirstine Jensdatter † 9 maj 1829 Vinderslev; Lysgård; Viborg
124Peder Jessen † 8 feb 1845 Grimstrup; Skast; Ribe
125Edel Jensdatter * 13 maj 1776 Skads; Skast; Ribe
† 9 apr 1858 Grimstrup; Skast; Ribe
126Rasmus (Casted) RasmussenHusmand; Træskomand† 24 okt 1849 Alling; Gjern; Skanderborg
127Anne Marie Jensdatter * 1783 Sundby; Samsø
† 30 nov 1849 Alling; Gjern; Skanderborg
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
128Anders HansenHusmand* 1716
begr. 28 maj 1786 Hvalsø; Voldborg; Roskilde
129Zidsel Larsdatter * 1716
begr. 7 dec 1800 Hvalsø; Voldborg; Roskilde
130Niels JensenGårdmand* 1731
† 10 jan 1812 Kisserup; Voldborg; Roskilde
131Karen Olsdatter * 1733
begr. 28 mar 1793 Kisserup; Voldborg; Roskilde
134Christopher Jacobsen * 1717
begr. 13 jun 1802 Saaby; Voldborg; Roskilde
135Karen Pedersdatter * 1724
begr. 11 mar 1804 Særløse; Voldborg; Roskilde
136Truels Olsen  
137Ane Bentsdatter  
138Jens Larsen begr. 20 jul 1800 Jystrup; Ringsted; Sorø
139Elisabeth Giertrud Valentinsdatter Hinck begr. 20 jan 1762 Jystrup; Ringsted; Sorø
140Peder ??  
141Kirsten Pedersdatter  
142Hans Ottesen  
143Maren Mortensdatter  
144Niels PedersenGårdmand* 1742 Osted; Voldborg; Roskilde
† 1794 Osted; Voldborg; Roskilde
145Karen Pedersdatter * 1759 Særløse; Voldborg; Roskilde
† 27 sep 1815 Osted; Voldborg; Roskilde
146Jøns BollinKartemager* 1753 Sverige
† 21 feb 1831 Skt. Jørgensbjerg; Sømme; Roskilde
147Ingefred Svendsdatter † 26 maj 1850 Skt. Jørgensbjerg; Sømme; Roskilde
148David Hendrichsen BerntsenHusmand og Skomager* 1762 Grandløse; Merløse; Holbæk
† 13 jul 1835 Sonnerup; Voldborg; Roskilde
149Anna Kirstine Jacobsdatter † 29 maj 1825 Rye; Voldborg; Roskilde
152Hans PedersenGårdmand 
153Maren Pedersdatter * 1734
† 8 mar 1824 Allerslev; Voldborg; Roskilde
156Peder JacobsenGårdmand* 1733 Saaby; Voldborg; Roskilde
† 16 okt 1797 Saaby; Voldborg; Roskilde
157Karen Larsdatter * 1733 Roskilde Amt
† 15 dec 1812 Saaby; Voldborg; Roskilde
158Jocum HansenGårdmand* 1759 Saaby; Voldborg; Roskilde
† 22 okt 1831 Saaby; Voldborg; Roskilde
159Ellen Nielsdatter * 1764 Saaby; Voldborg; Roskilde
† 14 dec 1848 Saaby; Voldborg; Roskilde
166Jens Pedersenjordløs husmand; væver 
167Sidse Jensdatter * 1740
begr. 9 feb 1806 Jersie; Tune; Roskilde
168Morten Nielsen  
169Maren Andersdatter † 1790 Dåstrup; Ramsø; Roskilde
172Poul NielsenInderste; Daglejerbegr. 28 nov 1813 Højelse; Ramsø; Roskilde
173Ane Hansdatter † 16 aug 1836 Jersie; Tune; Roskilde
174Rasmus Nilausen begr. 29 aug 1784 Havdrup; Tune; Roskilde
175Barbara Hansdatter * 1755
184Nikolaj Christophersen  
185NN  
186Anders LarsenHusmand og daglejer* 1720
187Magrete Nielsdatter * 1716
192Christian RasmussenBødkerbegr. 22 maj 1772 Fangel; Odense; Odense
193Maren Knudsdatter * 1711
begr. 8 feb 1792 Fangel; Odense; Odense
204Morten Pedersen begr. 15 maj 1756 Fangel; Odense; Odense
205Anna Hansdatter  
206Rasmus Hansen * 1713
begr. 4 jan 1776 Stenløse; Odense; Odense
207Karen Pedersdatter begr. 23 aug 1772 Stenløse; Odense; Odense
208Johan Jørgen Johansen Graff * 1703
begr. 7 apr 1790 Svindinge; Gudme; Svendborg
209Helvig Marie Johansdatter Fischer * 1714
begr. 25 jun 1774 Ellested; Vindinge; Svendborg
210Herman ChristensenMøller† 1767
211Anne Torkildsdatter * 1700
begr. 26 jul 1786 Ollerup; Sunds; Svendborg
212Jacob MaegaardKøbmand* 1719 Skårup; Sunds; Svendborg
† 1793 Svendborg; Sunds; Svendborg
213Johanne Olufsdatter † 22 jun 1799 Svendborg; Sunds; Svendborg
214Hans Christian Gummesen BrandtKøbmand; Kirkeværgebegr. 20 feb 1773 Vor Frue; Sunds; Svendborg
215Karen Ernstdatter * 1712 Svendborg; Sunds; Svendborg
† 1765 Svendborg; Sunds; Svendborg
216Pierre VillaumeStrømpevæver* 25 apr 1718 Berlin; Brandenburg; Tyskland
† 22 jun 1752 Berlin; Brandenburg; Tyskland
217Marie Duplan * 3 jul 1710 Berlin; Brandenburg; Tyskland
† 6 maj 1794 Berlin; Brandenburg; Tyskland
218Charle MarreStrømpefabrikant; Kirkesanger; Inspektør* 28 jan 1714 Christian-Erlangen; Bayern; Tyskland
† 17 jul 1784 Berlin Tyskland
219Sara Paris  
220Nichel (Nicol) Seidelin BøghProvst* 17 aug 1717 Trige; Vester Lisbjerg; Århus
† 23 aug 1778 Kerteminde; Bjerge; Odense
221Cecilie Marie Bentzen * 8 maj 1719 København
† 10 aug 1756 Kerteminde; Bjerge; Odense
228Lars Swenson * 8 mar 1736 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
229Dorothea Larsdotter * 1721
230Jöns Nilsson * 1735
231Ingeborg Börjesdotter * 1724
236Jon Eskilsson * 1700 - † 1774
237Inger Nilsdotter * 1696 - † 1761
240Anders Nielsen Rytter † 24 jul 1768 Thorning; Lysgård; Viborg
241Maren Sørensdatter * 4 jan 1705 Thorning; Lysgård; Viborg
† 9 jan 1778 Thorning; Lysgård; Viborg
242Jens Nielsen begr. 13 maj 1804 Levring; Lysgård; Viborg
243Karen Andersdatter begr. 2 jan 1804 Levring; Lysgård; Viborg
244Peder (Gjedsøe) Jensen * 1733
† 11 feb 1801 Lemming; Hids; Viborg
245Maren Sørensdatter begr. 2 jun 1771 Lemming; Hids; Viborg
246Jens JensenGårdmand† 12 maj 1794
247Else Bertelsdatter * 1728
† 25 feb 1810 Serup; Hids; Viborg
248Jes PedersenGårdmand 
249Anne Hansdatter  
250Jens Pedersen * 3 jul 1727 Skads; Skast; Ribe
† 1811 Skads; Skast; Ribe
251Ingeborg Jensdatter * 7 okt 1739 Jerne; Skast; Ribe
† 1 maj 1803 Skads; Skast; Ribe
252Rasmus (Kasted) RasmussenHusmand; Daglejer* 1744
† 2 jul 1806 Alling; Gjern; Skanderborg
253Ane Erichsdatter * 1749
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
258Lars Nielsen  
259Bodil Andersdatter  
276Laurids Sparegot Jensen  
277NN  
288Peder AndersenGårdmand† 1747 Osted; Voldborg; Roskilde
289Maren Pedersdatter  
290Peder OlsenGårdmand* 1725 Særløse; Voldborg; Roskilde
begr. 30 jun 1805 Særløse; Voldborg; Roskilde
291Elisabeth Stephansdatter * 1720 Særløse; Voldborg; Roskilde
begr. 4 okt 1786 Særløse; Voldborg; Roskilde
294Sven GytterholmRytter 
296Hendrich BerntsenSkovfoged* 1711
begr. nov 1780 Grandløse; Merløse; Holbæk
297Anne Christine Johansdatter * 1721
298Jacob HansenGårdmand* 1727
† 1796 Mørkøv; Tuse; Holbæk
299Cathrine Marie Hansdatter * 1736
† 1787 Mørkøv; Tuse; Holbæk
312Jacob Caspersen † 31 mar 1759 Saaby; Voldborg; Roskilde
313Marie Olsdatter  
316Hans ClausenHusmand; Skoleholder* 1731 Saaby; Voldborg; Roskilde
† 6 aug 1805 Saaby; Voldborg; Roskilde
317Maren Olsdatter * 1733
† 6 feb 1800 Saaby; Voldborg; Roskilde
318Niels Soderup PedersenGårdmandbegr. 1782 Saaby; Voldborg; Roskilde
319Sidse Pedersdatter * 1715
† 24 mar 1804 Saaby; Voldborg; Roskilde
332Peder Mortensen  
333Karen Larsdatter  
344Niels Pedersen * 1697
begr. 26 jan 1766 Højelse; Ramsø; Roskilde
345Karen Povelsdatter * 1702
348Nilaus Andersen * 1706
begr. 13 maj 1788 Havdrup; Tune; Roskilde
349Birthe Henrichsdatter * 1711
begr. 23 dec 1787 Havdrup; Tune; Roskilde
384Rasmus MadsenBødker* 1692
begr. 2 dec 1742 Brylle; Odense; Odense
385Johanne Andersdatter  
408Peder JensenDragon 
409Dorthea Mortensdatter  
410Hans Hansen begr. 12 mar 1730 Verninge; Odense; Odense
411Kirsten Eschildsdatter begr. 19 jun 1762 Verninge; Odense; Odense
414Peder MadsenSmed* 1687
begr. 28 okt 1764 Stenløse; Odense; Odense
415Kirsten Christensdatter  
420Christen Ifversen begr. 8 juni 1701 Turup; Båg; Odense
421Karen Hansdatter  
424Niels JørgensenGårdmand* 1677
begr. 20 feb 1726 Skårup; Sunds; Svendborg
425Else Marie Jacobsdatter  
426Oluf Pedersen * 1677
begr. 12 jul 1736 Svendborg; Sunds; Svendborg
427Giertrud Nielsdatter * 1695
† 1777 Svendborg; Sunds; Svendborg
428Gomme GommesenKøbmand† 2 feb 1747 Nordborg; Als Nørre; Sønderborg
429Ingeborg Brandt * 1682 Rise; Ærø; Svendborg
begr. 2 dec 1729 Ærøskøbing; Ærø; Svendborg
430Ernst NielsenPottemager* 1682
† 1735 Svendborg; Sunds; Svendborg
431Ellen Rasmusdatter † 1734 Svendborg; Sunds; Svendborg
432Daniel VillaumeBager* 9 sep 1684 - † 9 jun 1741
433Marie Paquot * 1685 - † 3 maj 1727
436Mathieu MarreStrømpefabrikant* 1686 Nauve; Dauphiné; Frankrig
† 13 nov 1750 Stettin; Tyskland
437Anne Marie Guerrier  
438Jean ParisSkomager* 1683 Vivarais; Frankrig
† 1763 Angermünde; Uckermark; Brandenburg; Tyskland
439Sara Couvreu * 24 feb 1699 Berlin; Brandenburg; Tyskland
† 1755 Angermünde; Uckermark; Brandenburg; Tyskland
440Christopher Nielsen BøghSognepræst* 10 feb 1663 Fjellerup; Djurs Nørre; Randers
† 14 feb 1736 Trige; Vester Lisbjerg; Århus
441Kirstine Nichelsdatter Seidelin * 1691 Skanderborg
† 17 feb 1733 Trige; Vester Lisbjerg; Århus
442Bent Bentzen * 1674
† 15 dec 1754 Kerteminde; Bjerge; Odense
443Johanne Christence Normann * 1699 København
† 6 feb 1758 Kerteminde; Bjerge; Odense
456Swen Andersson * 30 aug 1701
457Elin Nilsdotter † 3 jun 1755
480Niels Andersen Rytter * 1658
begr. 13 dec 1716 Thorning; Lysgård; Viborg
481Kirsten Jensdatter  
482Søren Rasmussen begr. nov 1743 Thorning; Lysgård; Viborg
483Kirsten Jensdatter * 1679
† jan 1728 Thorning; Lysgård; Viborg
490Søren Madsen * 1693 Lemming; Hids; Viborg
begr. 29 okt 1769 Lemming; Hids; Viborg
491Maren Nielsdatter * 1714
begr. 22 jul 1770 Lemming; Hids; Viborg
492Jens Nielsen † 1765 Serup; Hids; Viborg
493Anne Jensdatter  
496Peder Jessen * 1703 - begr. 25 mar 1770
500Peder Jensen * 1700 Skads; Skast; Ribe
begr. 10 apr 1781 Skads; Skast; Ribe
501Maren Thomsdatter * 1705
begr. 23 maj 1747 Skads; Skast; Ribe
502Jens Nielsen Ugelvig * 1706
begr. 26 jan 1789 Jerne; Skast; Ribe
503Maren Eskildsdatter * 1710
begr. 25 okt 1789 Jerne; Skast; Ribe
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
552Jens Sparegot  
553NN  
582Stephan NielsenGårdmand* 1671 Roskilde Amt
begr. 17 feb 1730 Særløse; Voldborg; Roskilde
583Anna Pedersdatter * 1688 Roskilde Amt
begr. 5 mar 1762 Særløse; Voldborg; Roskilde
598Hans LarsenHusmand 
599Margrethe Larsdatter  
632Claus Caspersen * 1692
† 3 jul 1774 Saaby; Voldborg; Roskilde
633Mette NN * 1699
begr. 16 nov 1783 Saaby; Voldborg; Roskilde
634Ole AndreasenGårdmand† 1758 Saaby; Voldborg; Roskilde
635Birthe Nielsdatter † 1758 Saaby; Voldborg; Roskilde
850Jacob Rasmussen  
851Anne Lisbeth Hansdatter Scheel * 1646
begr. 13 dec 1720 Skårup; Sunds; Svendborg
856Gomme JensenKøbmand; Rådmand* 1625 Ærøskøbing; Ærø; Svendborg
† 27 apr 1689 Ærøskøbing; Ærø; Svendborg
857Salome Wernersdatter * 1646 Odense
† 4 mar 1698 Ærøskøbing; Ærø; Svendborg
858Domenicus Andersen BrandtSognepræst* 17 dec 1646 Nordborg; Als Nørre; Sønderborg
† okt 1703 Rise; Ærø; Svendborg
859Sophie Elisabeth Hansdatter Glamann * 1654 - † 1701
864Jacques VillaumeBonde og vindyrker* 15 nov 1634 Eglise Réformée; Metz; Frankrig
865Susanne Xandry  
872Daniel Marre  
873Magdalaine Bernard  
874Balthasar Guerrier  
875Francoise Vaudra  
880Niels Christensen BøghProvst* 1625 Viborg Gråbrødre; Nørlyng; Viborg
† 14 jul 1702 Fjellerup; Djurs Nørre; Randers
881NN Margrethe Svends-\Christophersdatter † 1670 Fjellerup; Djurs Nørre; Randers
882Nichel SeidelinPræst* 1666 Sjelle; Framlev; Århus
† 12 jul 1737 Skanderborg
883Cathrine Hansdatter Luxdorph * 1662
† 5 nov 1757 Skanderborg
886Andreas Hansen NormannHof-Guldsmed* 29 jun 1666 Landskrona; Sverige
† 15 jan 1727 København
887Anna Margrethe Paulli * 23 maj 1672 København
† 26 jun 1756 København
912Anders Larsson * 1672 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
† 3 okt 1724 Hunnestad; Himle Herred; Sverige
913Kerstin Nilsdotter † 6 maj 1723
980Mads Sørensen * 1665
† 9 jun 1735 Lemming; Hids; Viborg
981Anne Nielsdatter * 1676 Lemming; Hids; Viborg
982Niels  
1000Jens Jensen * 1649
begr. 20 jun 1731 Skads; Skast; Ribe
1001NN * 1666
begr. 5 nov 1719 Skads; Skast; Ribe
1004Niels Jensen * 1674
begr. 2 feb 1715 Jerne; Skast; Ribe
1005Ingeborg Christensdatter * 16 dec 1685 Jerne; Skast; Ribe
† 19 jul 1766 Jerne; Skast; Ribe
1006Eskild Pedersen * 28 okt 1677 Jerne; Skast; Ribe
† 1743 Jerne; Skast; Ribe
1007NN * 1685
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1270Niels Knudsen * 1674
† 21 maj 1721 Tølløse; Merløse; Holbæk
1271Anne Olsdatter * 11 nov 1685 Tølløse; Merløse; Holbæk
† 1728
1702Hans ScheelKaptajn; Jægermester* 1631 Schwabstedt
† 9 jan 1692 Fredericia
1712Jens Gomsen Smed * 1600
1714Werner ClausenBogbinder i Odense* 1608
begr. 26 jul 1686 Ærøskøbing; Ærø; Svendborg
1715Birthe Peitersdatter * 1610
begr. 20 feb 1679 Skt. Knuds; Odense; Odense
1716Anders Christensen BrandtPræst* 1592 Brande; Nørvang; Vejle
† 11 okt 1670 Asserballe; Als Sønder; Sønderborg
1717Magdalene Domenicusdatter † 25 jul 1661 Nordborg; Als Nørre; Sønderborg
1718Hans GlamannBorgmester 
1719Ingeborg Thortsen  
1728Daniel WillaumeBonde; Hestehandler 
1729Fremine Livier * 1606 Metz; Moselle; Frankrig
1730David XandryVinbonde* 31 maj 1600 Semécourt; Moselle; Frankrig
† efter 1678
1731Marie Courtrault * 12 mar 1606 Morville sur Seille; Meurthe et Moselle; Frank
1760Christen LassenTømrer* 1617 - † 1677
1761NN (Susan) † 1655 Viborg
1764Jørgen Hansen Seidelin * 1633 Helsingør
† 1689 Skanderborg
1765Ide Nikkelsdatter Kock * 1638 København; Christianshavn
1766Hans Olufsen Bollers * 7 okt 1623 Viborg
† 24 dec 1676
1767Else Bollesdatter * 7 okt 1623
† 31 aug 1712 Skanderborg
1774Daniel PaulliBoghandler og Avisudgiver* 23 jun 1640 Rostock; Tyskland
† 14 nov 1684 København
1775Margaretha Würger * 28 okt 1644 Lübeck; Tyskland
† 10 maj 1732 København
1824Lars Thorbjörnsson  
1825Kerstin Svensdotter  
2010Christen Olufsen * 1639 Jerne; Skast; Ribe
† 28 maj 1716 Jerne; Skast; Ribe
2011Anne Hansdatter * 1645
† 1702 Jerne; Skast; Ribe
2012Peder Eskildsen * 1650 Jerne; Skast; Ribe
† 1709 Jerne; Skast; Ribe
2013Karen Nisdatter * 1655
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
2542Ole Andersen WeileGårdmand i Marup; Tølløse Sogn* 1638
begr. 7 jan 1710 Tølløse; Merløse; Holbæk
2543Kirsten Christensdatter † 1710
3404Heinrich ScheelOberst* 1596 Schwabstedt; Tyskland
† 1634 Schwabstedt; Tyskland
3405Magdalene Reimers * 1609 Vejstrup; Gudme; Svendborg
begr. Kolding
3432Christen AndersenSelvejerbonde; Kirkeværge 
3433Maren Jeppesdatter  
3434Domenicus LorentzenSlotspræst* 15 apr 1585 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
† 15 jan 1639 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
3435Agathe Hümbkens * 1602 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
begr. 1 sep 1664
3438Johan ThortsenPræst* 1593
† 20 dec 1658 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
3439Birthe Jebsen  
3456Mangin WillaumeVindyrker 
3457Jennon Rolley  
3458Jaques Livier  
3459NN  
3460Jean XandryVinbonde* 1568
† efter 1609 Frankrig
3461Susanne Leroy * 27 jan 1566 Metz; Moselle; Frankrig
† 21 dec 1630 Metz; Moselle; Frankrig
3462Pierre Courtault  
3463Salomée le Tonnelier  
3528Hans JørgensenHandelsmand* 1590
begr. 7 jul 1639 Skt. Olai; Lynge-Kronborg; Frederiksborg
3529Lisbeth Michelsdatter * 1595 Helsingør
begr. 21 jan 1659 Skt. Olai; Lynge-Kronborg; Frederiksborg
3530Nikkel Helmer KockKøbmand; Skibskaptajn* 1590 Tyskland
begr. 16 feb 1645 Sankt Marie; Lynge-Kronborg; Frederiksborg
3531Else Jensdatter * 1600 København
† 3 sep 1690 Helsingør
3534Bolle ChristensenGårdejer* 1574
† 1623 Fiskbæk; Nørlyng; Viborg
3535Else Bertelsdatter † 1653
3548Simon PaulliProfessor* 6 apr 1603 Rostock; Tyskland
† 23 apr 1680 København
3549Elisabeth Fabricius * 9 dec 1618 Rostock; Tyskland
† 21 okt 1656 København
3550Henrich WürgerRådmand i Lübeck† 1694
3551Margaretha Wibkens  
4020Oluf Madsen * 1605 Jerne; Skast; Ribe
† 15 feb 1678 Jerne; Skast; Ribe
4021Dorthe Christensdatter * 1610
† 2 nov 1678 Jerne; Skast; Ribe
4024Eskild Jensen * 1610 - † 1664
4025Maren * 1615
† 9 dec 1683 Jerne; Skast; Ribe
 
13. generation / Tip-9 oldeforældre
6870Johann HümbkenKøbmand* 1570 Windeln bei Minden i Westphalen
begr. 13 jul 1635 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
6871Cathrine Matzen * 1575 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
begr. 16 okt 1656 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
6912Christophe Vuillaume  
6913NN  
6914Clement Rolley  
6915NN  
6920Collas Xandry * ca. 1543 Frankrig
6921Epse Xandry  
6922Jean Leroy  
6923NN  
6924Mangenot Courtault  
6925NN  
7058Michel SeidelRådmand; Byfoged* 1550 Werder; Pommern el. Østpreussen
† aug 1616 Helsingør
7059Margrethe Baltzersdatter * 1566 Helsingør
begr. 26 mar 1611 Skt. Olai; Lynge-Kronborg; Frederiksborg
7068Christen PedersenBonde† 1588
7069Kirsten Bollesdatter  
7096Heinrich PaulliLivlæge hos enkedronning Sophie på Nykøbing Slot* 1565 Rostock; Tyskland
† 13 aug 1610 Nykøbing F.; Falster Sønder; Maribo
7097Catharina Papck  
7098Jacob FabriciusProfessor* 28 aug 1576
† 14 aug 1652
7099Margrethe Müller † 14 dec 1623
8040Mads Lauridsen * 1575
† 1655 Jerne; Skast; Ribe
8041Anne Olufsdatter * 1580
8048Jens Sørensen * 1575
8049Margrethe  
 
14. generation / Tip-10 oldeforældre
13742Jörgen MatzenKøbmand* 1540 Flensburg; Tyskland
† 1614
13743Magdalene Holst † 1622 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
13840Didier Xandry * 1515
13841Anne Rozon  
14118Baltzer Bartskærer * 1535 Helsingør
† 1585 Marstand; Sverige
14119Marine Pedersdatter * 1540 Helsingør
† 1578 Helsingør
14192Simon PaulliProfessor* 28 okt 1534 Schwerin; Tyskland
† 17 jul 1591 Rostock; Tyskland
14193Catharina Prenger  
14194Nicolai Papck  
14195Gesa Schlorffers  
14196Hinrich SmidtBager* 1540
14197Dorothea Wulff  
14198Rudolp MüllerKøbmand 
14199Tilse Dania  
 
15. generation / Tip-11 oldeforældre
27484Mathias Kræmer Matzen * 1510
† før 1581 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
27485Cathrine Andreasdatter Volquardsen * 1510 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
† før 1588 Sønderborg; Als Sønder; Sønderborg
27486Joachim Holst begr. 11 okt 1571 Flensburg; Tyskland
27487Agathe Paysen * 1535
begr. 24 jan 1583 Flensburg; Tyskland
28238Peder  
28239Anne  
28384Johannes PaulliKøbmand; Borgmester i Schwerin† 10 apr 1578
28385Anna Losen † 10 apr 1518
28386Henrik PrengerKøbmand 
28387Gertrude Lewardia  
 
16. generation / Tip-12 oldeforældre
54972Marquard Holst * 1460
begr. 13 jan 1521 Flensburg; Tyskland
54973Taiche Wulff * 1485 Kiel; Tyskland
begr. 6 apr 1543 Flensburg; Tyskland
54974Boy PaysenKøbmand* 1471
† 30 maj 1546 Flensburg; Tyskland
54975Dorothea Froddes * 1472 - † 1538
56770Friederich Losen  
 
17. generation / Tip-13 oldeforældre
109948Pay Boysen  
109949NN  
 
18. generation / Tip-14 oldeforældre
219896Boy PaysenKøbmand 
219897NN  
 
19. generation / Tip-15 oldeforældre
439792Pay JebsenKøbmand; Rådsherre* 1385 - † 1440 Flensburg
439793Frouwe Magnusdatter  
 
20. generation / Tip-16 oldeforældre
879584Jeppe "auf der Bohle" * 1360 Lütjenholm; Tyskland
879585NN  

Navne index | Oversigtsanetavle | Aneliste

Siderne er lavet den 29-okt-2017 med GEDHTanc Version 2.46.23  © 2016